Jak se slaví Vánoce?

Vánoce

Angličtina bez biflování / Významné dny / Vánoce
Vánoční dárek

Vánoce v Anglii

Jiný kraj, jiný mrav. Toto rčení platí pro každou zemi během významných svátků dvojnásob. Pojďte s námi nahlédnout, jak se slaví Vánoce, neboli Klikni pro výslovnostChristmas či Klikni pro výslovnostXmas, v Anglii! Představíme vám pokrmy, které nesmí chybět na sváteční tabuli, zvyky, které Britové rádi dodržují a dozvíte se, jak si v Anglii užívají nejkrásnější svátky v roce.

Období před Vánoci

Britové zažívají stejně jako všichni ostatní předvánoční shon. Nakupování a balení dárků, rozesílání Klikni pro výslovnostChristmas cards (vánočních přání), krásná a bohatá výzdoba domu i zahrady, strojení stromečku. Nic z toho nesmí chybět. V Česku v tomto období také pečeme spoustu cukroví, této tradici Britové nepřivykli tolik jako my a sladké dobroty na vánoční stůl si rádi koupí. Všichni už se před Vánoci těší, co jim letos Klikni pro výslovnostFather Christmas (Otec Vánoc) přinese pod stromeček. V období před Vánoci chodí děti od domu k domu a zpívají lidem Klikni pro výslovnostChristmas carolers (koledy). Za to dostanou peníze, které si mohou nechat. Koledovat chodí i někteří dospělí, kteří peníze věnují charitě.

Dárky naděluje Otec Vánoc


24.12. Klikni pro výslovnostChristmas Eve

V předvánočním čase děti píšou Otci Vánoc dopis se seznamem dárků, které by si letos přály. Tyto dopisy se poté nahlas přečtou a vhodí se do krbu. Jedině tak prý mohou vzletět až k Otci Vánoc na Severní pól. Pokud dopis neshoří dokonale, musí se napsat znovu. Zajímavostí určitě je, že Otec Vánoc chodí na Štědrý večer 24.12. po domech a rozdává lidem dárky. Při té příležitosti nechávají děti Klikni pro výslovnoststockings (velké červené punčochy) zavěšené na krbu či prázdné povlaky od polštářů na rámu postele a doufají, že jim budou nadělené krásné dárky.

25.12. Klikni pro výslovnostChristmas Day

Další den ráno, tedy 25.12., děti naleznou dárky pod stromečkem, mohou si je rozbalit a právě v tento den jsou pro ně ty opravdové Vánoce.

26.12. Klikni pro výslovnostBoxing Day

Jedna z legend praví, že se tento den jmenuje Boxing Day díky krabičkám s jídlem, které v minulosti bohatí rozdávali chudým. Podle jiné legendy se zase otevíraly kasičky v kostelích a obnos se rozdával chudým.


Vánoční krocan

Tradiční vánoční pokrmy

25.12. po rozbalování dárečků se rodina chystá na velkou hostinu, která se podává přesně ve dvanáct! Na slavnostním stole můžete vidět zřídkakdy používané sklo a porcelán, nablýskané příbory a velkou spoustu jídla. Oběd začíná přípitkem a rozlomením tzv. Klikni pro výslovnostChristmas crackers, což jsou papírové tuby, ve kterých se ukrývá malý dárek.

Tradičním vánočním obědem je pro Brity Klikni pro výslovnostturkey (pečený krocan) s kaštanovou nádivkou se zeleninou a omáčkou (Klikni pro výslovnostgravy). V Anglii milují vánoční dezerty. Mezi ně se řadí například Klikni pro výslovnostChristmas pudding (vánoční pudink). Ten ovšem nevypadá jako ten náš, který známe. Vánoční pudink si představte spíše jako kakaovou buchtu, plněnou švestkami, oříšky, kandovanou pomerančovou a citronovou kůrou, kandovaným zázvorem a rozinkami.

V pudinku nesmí chybět ani alkohol. Tradiční je Brandy. Oblíbené jsou také koláčky s kandovaným ovocem. Během Vánoc si v Anglii rádi vaří Klikni pro výslovnostChristmas punch (vánoční punč). Ten se připravuje z vína a dalších alkoholických přísad, ovoce a koření. Tento punč Britové opravdu milují. Po slavnostním obědě se celá rodina odebere k televizi a společně sleduje tradiční vánoční projev královny Alžběty II.


Vánoční zvyky a tradice v Anglii

Vánoční stromeček

Někteří Britové vánoční strom zdobí už na začátku prosince. Díky tomu si prodlouží vánoční atmosféru. Pod ozdobený stromeček se už uloží dárky, které se však rozbalují až na Klikni pro výslovnostChristmas Day 25.12. Děti rády dárečky osahávají a hádají, co se může uvnitř dárků skrývat.

Zdobení domu

Kromě zdobení stromu si Britové potrpí také na ozdobení jejich domů. Někteří se spokojí s pár světýlky nebo nápisem Klikni pro výslovnostMerry Christmas v okně, jiní si svůj dům doslova obalí barevnými nebo bílými či žlutými světýlky a postavičkami.

Vánoční pohlednice

Posílání vánočních pohlednic je pro Brity zkrátka nutnost. Tyto Klikni pro výslovnostChristmas cards rozesílají rodině a známým, a přejí jim krásné prožití svátků. Vánoční přání se dává také jako "příloha" k dárkům.

Christmas crackers

Jak už bylo zmíněno, před vánočním obědem se otevírá Klikni pro výslovnostChristmas cracker. Je to papírový váleček, ve kterém se ukrývá buď dáreček nebo papírek s přáním či anekdotou. Váleček ve tvaru bonbonu v hezkém balicím papíru vezme z každé strany jedna osoba, společně zatáhnou, ozve se "výbuch", z crackeru se rozletí třpytivé konfety a dekorace a vypadne dáreček.

Líbání pod jmelím

Tato tradice se uchytila i u nás. V Británii se lidé pro štěstí také líbají pod jmelím.

Odzdobení stromečku

Tradice říká, že musí vánoční strom z domu do 12 dnů od Vánoc. Jinak by celé rodině hrozila celoroční smůla, což nikdo nechce riskovat.

Vánoce v USA - zajímavosti:

Vánoce v Anglii jsou spjaty s mnoha hezkými zvyky a tradicemi. České Vánoce sice probíhají trochu jinak, avšak je dobré obohatit se a inspirovat sebe nebo své okolí o nové poznatky ze zahraničních oslav Vánoc.

Kam dál?

Můžete jít na stránku s přehledem svátků a významných dnů nebo se podívat na nejbližší významné dny, kterými jsou Silvestr a Nový rok. Také by vás mohla zajímat stránka věnovaná přáním v angličtině.

Pokud vám zde nějaká důležitá informace chybí, narazili jste na chybu nebo máte námět na vylepšení, tak nás neváhejte kontaktovat.

Líbí se vám to? Nenechávejte si to pro sebe a řekněte o tom i svým přátelům na sociálních sítích. Děkujeme!