Jak se slaví Den nezávislosti?

Den nezávislosti (Independence Day)

Angličtina bez biflování / Významné dny / Den nezávislosti (Independence Day)

Čtvrtý červenec (angl. Klikni pro výslovnostFourth of July) je pro Američany největším svátkem roku a pod tímto datem jej také oslavují. Oficiální název svátku, jak jej známe my, je Klikni pro výslovnostIndependence Day, tedy Den nezávislosti.

Američani jej však nazývají Klikni pro výslovnostThe Fourth of July. Přesně v tento den se Amerikou hrnou oslavné průvody, přátelé se schází a užívají si společnou zábavu. Jak a proč Den nezávislosti USA vznikl? Jaké jsou oslavné zvyky a tradice?

Co víte o Deklarace nezávislosti, od jejíhož přijetí uplyne letos 4. července 240 let? Tento dokument je pro Američany asi nejcennějším symbolem svobody.

Den nezávislosti

Proč se Den nezávislosti USA slaví?

Den nezávislosti připomíná 4. červenec 1776, kdy byla přijata Deklarace nezávislosti Spojených států amerických na Velké Británii. Tímto dnem se dá označit vznik dnešních Spojených států, jelikož 13 britských kolonií v Severní Americe vyhlásilo nezávislost na Velké Británii, která měla nad územím kontrolu.

Deklarace, kterou Američané považují za svůj „rodný list“, byla podepsána 56 zástupci těchto 13 kolonií, které se považují za zakládající státy USA. Mezi zástupci, kteří se pod Deklaraci podepsali, byli i významní američtí státníci Benjamin Franklin a John Adams, většinou to však byli soudci, obchodníci, farmáři nebo mladí příslušníci střední vrstvy.

13 základajících států USA: Delaware, Pensylvánie, New Jersey, Georgie, Connecticut, Massachusetts, Maryland, Jižní Karolína, New Hampshire, Virginie, New York, Severní Karolína a Rhode Island.

Oslavné zvyky a tradice na Den nezávislosti

Roku 1941 se 4. červenec, tedy Klikni pro výslovnostThe Fourth of July nebo Klikni pro výslovnostJuly Fourth, stal státním svátkem. Lidé mají volno od práce a slaví svátek se svými přáteli. Chystají velké grilovací párty s množstvím různého jídla a pití, pořádají pikniky a oslavné pochody (největší je Klikni pro výslovnostNational Independence Day Parade), na ulicích jsou vyvěšeny vlajky a celá země jakoby se pro bujaré oslavy zastavila.

Politici v tento den mluví o národní hrdosti, úspěšných činech a nešetří samochválou. Ve městech si Američané užívají mnoho koncertů, soutěží (pojídání hot dogů je velmi populární), baseballových zápasů a oslav historie i tradic USA. Všechny dekorace jsou laděny do státní trikolory (červená, modrá, bílá). Večer je zakončen bohatými ohňostroji, které uvidíte na „každém rohu“. Pokud 4. červenec připadá na jiný den než víkend, oslavuje se pak Den nezávislosti USA i v tyto běžně volné dny. První týden v červenci bývá v Americe velmi turisticky vytížen, jedná se totiž o zážitek, který Američané velmi silně prožívají.

Deklarace nezávislosti

Deklarace nezávislosti

Deklarace nezávislosti (angl. Klikni pro výslovnostDeclaration of Independence) je dokument, kterým Třináct kolonií prohlásilo svou nezávislost na Velké Británii. Byla schválena Kontinentálním kongresem 4. července 1776. Tento den je dnes ve Spojených státech amerických slaven jako Den nezávislosti a od roku 1941 je státním svátkem.

Mezi signátáři Deklarace byli dva budoucí presidenti Kongresu, Thomas Jefferson a John Adams. Celkově deklaraci podepsalo 56 vyslanců. Právě Thomas Jefferson je považován za hlavního autora Deklarace. Vyjádřil v ní vytříbeným jazykem přesvědčení amerického národa žít v nezávislosti na Británii, které doplnil soupisem stížností proti britskému panovníkovi, aby tak obhájil nutnost odtržení amerických kolonií od mateřské země.

Originál Deklarace, která je sepsána na zvířecí kůži, je v současné době vystaven v Národním archivu Spojených států, ve Washingtonu D.C.

Kam dál?

Můžete se vrátit zpět na stránku s dalšími svátky a významnými dny nebo se podívat na nejbližší svátek v kalendáři, kterým je Labor Day.

Pokud vám zde nějaká důležitá informace schází, narazili jste na chybu nebo máte námět na vylepšení, tak nás neváhejte kontaktovat.

Líbí se vám to? Nenechávejte si to pro sebe a řekněte o tom i svým přátelům. Děkujeme!