Presidents day USA

Den prezidentů

Angličtina bez biflování / Zajímavosti o angličtině / Den prezidentů

Američané oslavují třetí pondělí v únoru svátek zvaný Klikni pro výslovnostPresidents’ Day (Den prezidentů), který původně vznikl na oslavu narození 1. amerického prezidenta George Washingtona (22. února 1732) s formálním názvem Klikni pro výslovnostWashington’s Birthday (Den Washingtonova narození). Ovšem nejeden Američan v tento den oslavuje také výročí narození 16. prezidenta Spojených států Abrahama Lincolna (12. únor 1809).

Originální text s výslovností a překladem

Klikni pro výslovnost Americans observe Presidents’ Day on the third Monday in February. Američané slaví Den prezidentů třetí únorové pondělí.
Klikni pro výslovnost This federal holiday is formally called “Washington’s Birthday” because initially this holiday was created to celebrate the birth of America’s first president George Washington, who was born on February 22, 1732. Tento federální svátek se formálně jmenuje "Den narození Washingtona", protože původně tento svátek vznikl na oslavu narození 1. amerického prezidenta Goerge Washingtona, který se narodil 22. února 1732.
Klikni pro výslovnost However, it is a common practice to celebrate the birthdays of both Presidents Lincoln and Washington on this day. Nicméně, běžně se tento den oslavuje jako výročí narození jak prezidenta Lincolna, tak i Washingtona.


Washington | Lincoln

Svátek na počest prvního prezidenta USA

Říká se, že k  vyhlášení státního tohoto svátku, který je dnes zákonem stanoven na třetí pondělí v únoru, přiměli Kongres sami američtí občané. Od 19. století totiž Američané spontánně slavili Den Washingtonova narození 22. února jako svátek. Kongres USA veden snahou vyřešit problém pracovních absencí zaměstnanců vyhlásil v roce 1879 tento den právoplatným státním svátkem, Dnem Washintonova narození (Washington’s Birthday).

V roce 1971 Kongres určil, že Den narození George Washingtona a několik dalších státních svátků, budou připadat na pondělky, aby tak vznikly prodloužené víkendy. Jelikož řada států (ne však federální vláda) oficiálně slaví dne 12. února také výročí narození Abrahama Lincolna, 16. prezidenta USA, mnozí Američané si začali – nesprávně – myslet, že třetí pondělí v únoru je společným „Dnem prezidentů“ na počest Washingtona i Lincolna, a vlastně všech amerických prezidentů. Mnoho států tento svátek jako Den prezidentů označuje a obchodníci nabízejí u jeho příležitosti prodejní akce.

Federální svátek však zůstává Dnem narození George Washingtona. Je jedním z mnoha způsobů, jak Američané oslavují život muže, jehož často nazývají „otcem vlasti“. Sto šedesát devět metrů vysoký Washingtonův památník, který byl otevřen v roce 1885, je dominantou hlavního města Washingtonu, D.C. Osmnáct metrů vysoká Washingtonova podobizna byla vytesána do skalního masivu hory Mount Rushmore v Jižní Dakotě, spolu s tvářemi prezidentů Thomase Jeffersona, Abrahama Lincolna a Theodora Roosevelta (Klikni pro výslovnostMount Rushmore National Memorial Národní památník Mount Rushmore).

Národní památník Mount Rushmore | Mount Rushmore National Memorial

Kam dál?

Můžete se vrátit zpět na praktický rozcestník Zajímavosti o angličtině nebo se podívat na stránky Bílého domu, kde je přehled všech amerických prezidentů.

Pokud vám zde nějaká důležitá informace schází, narazili jste na chybu nebo máte námět na vylepšení, tak nás neváhejte kontaktovat.

Líbí se vám to? Nenechávejte si to pro sebe a řekněte o tom i svým přátelům. Děkujeme!