Halloween

Angličtina bez biflování / Svátky a významné dny / Svátek Halloween 🎃

Co vše víme o americkém svátku Halloween?

Jednoslovný název Klikni pro výslovnostHalloween pravděpodobně vznikl zkrácením původních názvů pro slavnost v předvečer svátku všech svatých. Mezi nejznámější patří výrazy jako např. Klikni pro výslovnostAll halloween, Klikni pro výslovnostAll Hallows' Eve, Klikni pro výslovnostAll Hallows' Evening nebo Klikni pro výslovnostAll Saints' Day apod. Slaví se každoročně poslední říjnový večer, tedy vždy 31. října, v předvečer křesťanského svátku Všech svatých (Klikni pro výslovnostAll Hallows' Day).

Vznik a vývoj tohoto svátku je nejednoznačný, ale často se uvádí, že má kořeny v prastaré tradici dávných Keltů, kteří se loučili s létem a slavili příchod nového roku přesně tento den. Noc, která lámala říjen a listopad, nesla název Samhain podle keltského boha Samhaina (Sow- en, Anwinn), který byl podle víry starých Keltů pánem mrtvých.

V noci Samhain probíhaly bujaré oslavy, všude hořely obrovské ohně, lidé si na sebe navlékali masky a převleky, aby se chránili proti zlým duchům. Věřili, že duchové zemřelých mohli být tuto noc buď nápomocní přátelům nebo nepřátelům škodící. Ohně měly duším zemřelých svítit na cestu do světa. Za úsvitu bůh mrtvých duše zemřelých odvedl zpět do říše duchů. Keltové pojímali Halloween zvesela, netruchlili. Chápali smrt jako běžnou přirozenou součást života.

 

Halloween a vydlabávané dýně

Halloweenské koledování

Dnes se již nepoužívá Keltské označení Samhain, ale všichni slaví tento svátek jako Halloween. Oslavy probíhají většinou v rámci rodiny, mezi přáteli nebo v místní komunitě (sousedé, přátelé apod.). Děti si oblékají strašidelné kostýmy a "Klikni pro výslovnostgo trick-or-treating" (chodí koledovat) po okolí. Každý navštívený je koledníky vyzván k vydání sladké odměny (Klikni pro výslovnosttreat). Pokud koledníci nejsou obdarovaní, sešlou na dům „kletbu“ (Klikni pro výslovnosttrick), ale prakticky jde jen o zábavu, žádné velké záškodnické akce děti obyčejně nedělají, nanejvýše dávají pastu na kliku nebo neškodně pomalují auto před domem. Odtud tedy kolednické pořekadlo "Klikni pro výslovnosttrick-or-treat" (volně lze přeložit jako Dejte mi koledu nebo vám něco provedu).

Halloween a tradiční zvyky

Další typické aktivity, zvyky a hry

Dalšími aktivitami spojenými s Halloweenem jsou výroba lucerniček z vydlabaných dýní – tzv. Klikni pro výslovnostjack-o'-lanterns (Jackovy lucerny), navštěvování strašidelných domů, přehlídky nebo party strašidelných masek, poslouchání strašidelné hudby nebo sledování hororových filmů. Podle staré legendy žil Hrozný Jack, který se vyznačoval takovou krutostí a zlou povahou, že ho nechtěli vzít ani v pekle. Proto od těch dob musí Hrozný Jack chodit s vydlabanou tykví a hledat společníka. Více o historii Jack-o'-lantern.

Kde se Halloween slaví

Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu. Jeho komercializace začala okolo roku 1900, první kostýmy se začaly objevovat někdy v roce 1930 a 'trick-or-treating' se datuje k roku 1950. U nás Halloween nemá takovou tradici, jako v anglicky hovořících zemích. Mezi dětmi sice získává stále větší oblibu, ale u většiny z nás má daleko hlubší význam svátek Všech svatých nebo „Dušičky“ – památka zesnulých.

Ukázky koled a pozdravů


Vtip na závěr

Q: Klikni pro výslovnostWhat is the one room a ghost can't go in?
A: Klikni pro výslovnostThe living room!

Kam dál?

Můžete přejít na stránku s dalšími svátky a významnými dny nebo se podívat na svátek následující po Halloweenu, kterým je Den díkůvzdání.

Pokud vám zde nějaká důležitá informace schází, narazili jste na chybu nebo máte námět na vylepšení, tak nás neváhejte kontaktovat.

Líbí se vám to? Nenechávejte si to pro sebe a řekněte o tom i svým přátelům. Děkujeme!