Máte pocit, že nejste schopni si nic pořádně zapamatovat? Poctivě se učíte a ještě poctivěji to zapomínáte? Možná je chyba jen v tom, že svůj mozek přetěžujete a nedáte mu dost prostoru pro to, aby nové informace stihl zpracovat a uložit do paměti. Lidská paměť je totiž jako guláš – taky potřebuje nechat uležet.
Mozek potřebuje čas
Věděli jste, že když se něco naučíte, trvá to jeden až dva dny, než nové informace mozek roztřídí, správně zařadí a uloží? A pokud si během této doby nedopřejete relaxaci nebo dostatek pořádného spánku, velká část těchto informací se poztrácí. Není to škoda?
Nejúčinnější je proto učení odpoledne a večer, protože následuje spánek, který usnadňuje zpracování čerstvě naučených informací. Z ranního a dopoledního učení si toho zapamatujeme méně, jelikož do večera mozek zahltíme ještě dalším množstvím informací. Při ukládání pak nedokáže rozlišit, co jsou důležité informace k zapamatování a co může klidně vypustit.
Po studiu si dejte dvacet
Jestli chcete podpořit okamžité zpracování toho, co jste se právě naučili, stačí se na konci výuky úplně uvolnit a relaxovat. Stačí 10 – 20 minut k tomu, aby mozek nepoztrácel to, co jste se pracně naučili. Relaxace musí být opravdu hluboká, aby měla požadovaný účinek. Pokud se nedokážete sami uvolnit, zvolte si některou z relaxačních či meditačních technik. Pomohou vám uvolnit napětí a osvobodit mysl od nepotřebných myšlenek. Když se vám během relaxace podaří usnout, je to pro vaši paměť ještě lepší.
Nestřídejte studium s relaxací
Pokud se ale potřebujete učit dlouho a intenzivně, zapomeňte na střídání studia a spánku. Když se totiž tyto dvě fáze střídají krátce po sobě, mozek se se změnami nestíhá vyrovnat. Poznáte to tak, že když budete chtít spát, nebudete moci dlouho usnout. A když se budete chtít učit, nebudete se moci soustředit, protože váš mozek ještě nebude dostatečně probuzený. V průběhu dne je lepší střídat studium s fyzickou aktivitou a v noci si dopřejte alespoň 8 hodin spánku. Dostatečně dlouhý spánek totiž naší paměti velmi svědčí.
Někdy stačí drobnost a vaše úsilí má konečně výsledky. Nezapomeňte tedy, že mozek se nesmí zahltit informacemi. Studujte radši kratší dobu a nakonec si dopřejte hlubokou relaxaci, která vám pomůže nové informace uložit do paměti.
Kam dál?
► Na tip č. 15: Trénujte paměť ◄
► Na přehled všech 20 tipů, jak se snadno a levně naučit jazyk ◄
Chcete všech 20 tipů jako ebook? Pošleme vám odkaz k jeho stažení na vaši e-mailovou adresu.