ZE ŽIVOTA
Uměla jsem obstojně anglicky a trochu německy, španělsky a polsky. Před cestou do Kyrgyzstánu jsem ale došla k závěru, že v tamních horách se bez ruštiny neobejdu.
Vzhledem k pracovnímu vytížení na nějaké systematické studium nebyl čas, a tak jsem dva měsíce poslouchala cestou do práce a z práce nahrávky rodilých Rusů.
Postupně jsem jim začala rozumět, takže jsem se nebála odjet. Byla jsem ale velmi překvapená, když jsem si dokázala sama nakoupit potraviny na kyrgyzském tržišti
nebo se zeptat na cestu. Mluvila jsem špatně, ale rozuměli mi. A k tomu mi stačily pouze dva měsíce každodenního poslechu.
Mgr. Hana Dragounová
autorka ebooku 20 tipů
Slovní zásoba je důležitou součástí studia cizího jazyka. Bez ní se sice neobejdete, ale to neznamená, že se slovíčka musíte nabiflovat. To je totiž ten nejméně účinný způsob.
Podívejte se kolem sebe
Nejsnadněji se slovíčka naučíte tak nějak mimochodem. V našem životě je spousta anglických, francouzských nebo třeba německých slov, kolem kterých denně chodíme a nevnímáme je. Používáte krém na ruce? Pak tam možná uvidíte „Hand protection“. Prohlédněte si kosmetické přípravky v koupelně, čisticí prostředky v kuchyni nebo etikety potravin v lednici. Budete překvapeni, kolik cizích slovíček vlastně znáte.
Lístečková metoda
Ale nemusíte se spoléhat jen na slovíčka, která najdete na výrobcích nebo v reklamách. Sami si můžete pomoci zapamatovat řadu slovíček prostě tak, že si na předměty v bytě nalepíte lístečky s jejich pojmenováním v cizím jazyce. A pokud se učíte několik jazyků zároveň, může být na každém lístečku slovíčko ve více jazycích.
Představte si, že vejdete do koupelny a tam najdete lístečky s přeloženými výrazy pro zrcadlo, světlo, umyvadlo, kohoutek, ručník, poličku, vanu, kachličky, zubní pastu… Dřív nebo později si tato slovíčka zapamatujete prostě jen proto, že je každý den několikrát uvidíte. Schválně, kolik předmětů v koupelně dokážete pojmenovat v jazyce, který jste se povinně šprtali ve škole?
Přitom nemusíte mít oblepený celý byt. Zkuste to po jednotlivých místnostech. Jakmile si budete jistí, že předměty v jednom pokoji zvládáte, lístečky sundejte a polepte si další místnost. Nezapomeňte si ale slovní zásobu v předchozích místnostech průběžně opakovat.
Kam dál?
► Na tip č. 18: Chytrá pomoc chytrých telefonů ◄
► Na přehled všech 20 tipů, jak se snadno a levně naučit jazyk ◄
Chcete všech 20 tipů jako ebook? Pošleme vám odkaz k jeho stažení na vaši e-mailovou adresu.