Není pravda, že někdo nemá na jazyky buňky. Kdo umí česky, dokáže se naučit i jiný jazyk. Problém totiž není v „buňkách na cizí jazyky“, ale v metodě. Existují různé metody výuky a s tou nejjednodušší to zvládne úplně každý – je to stejná metoda, kterou jsme se jako děti naučili česky!
Jak jsme se učili česky
Základním principem procesu učení, který si osvojil nejen člověk, ale i jiní živočichové, je princip napodobování. Malé děti poslouchají rodiče, kteří na ně žvatlají česky, a tak se děti taky naučí česky – žvatlat. Jak rostou, rodiče na ně přestávají žvatlat a začínají mluvit normálně. A světe div se – i děti opouštějí žvatlání a začínají normálně mluvit. Děti totiž poslouchají, snaží se porozumět a postupně napodobují to, co kolem sebe slyší – češtinu.
S cizím jazykem je to snazší
Když se začnete touto metodou napodobování učit cizí jazyk, budete si zpočátku připadat jako novorozenec. Ten totiž nerozumí ani jedinému slovu, které mu máma, táta nebo zbytek příbuzenstva říká. Jen na ně zmateně a nechápavě kouká.
Přesně tak budete zpočátku koukat i vy. Ale stejně jako malé miminko i vy brzy porozumíte prvním slovům a frázím a půjde vám to rychleji, protože na rozdíl od toho prcka máte k dispozici slovník, kde si můžete najít význam toho, co slyšíte (nebo vidíte napsané – další výhoda oproti novorozeněti). Nesnažte se ale nalezená slovíčka šprtat nazpaměť, protože tahle metoda má u většiny lidí velmi špatné výsledky. Nebo jste se snad ve škole nějaký cizí jazyk naučili opravdu dobře?
Gramatiku se šprtat nemusíte
Při metodě napodobování (imitování) se nepotřebujete učit ani gramatiku. Nevěříte? Zeptejte se dvouletého dítěte, jak se řekne citoslovce úderu nebo rozkazovací způsob čísla jednotného u slovesa „dát“. Bude na vás koukat jako ten novorozenec – zmateně a nechápavě. Přitom, když mu spadne hračka na zem, řekne „Bác!“ (to je to citoslovce) a pak vás požádá, abyste mu hračku podali – řekne „Dej!“ (to je ten rozkazovací způsob). Dítě předškolního věku nezná gramatiku, ale česky umí – mluvit i rozumět.
Není jediný důvod, proč byste se museli učit třeba německou gramatiku, než se naučíte německy skvěle mluvit a rozumět. Navíc, pokud se naučíte cizí jazyk napodobováním, budete schopni rychle reagovat, protože nad gramatikou nebudete vůbec přemýšlet. Je to mnohem lepší, než lovit v paměti, jak se řekne minulý čas…
Kam dál?
► Na tip č. 5: Pamatujte si logicky ◄
► Na přehled všech 20 tipů, jak se snadno a levně naučit jazyk ◄
Chcete všech 20 tipů jako ebook? Pošleme vám odkaz k jeho stažení na vaši e-mailovou adresu.