ZE ŽIVOTA
Nikdy mi nešly testy a s angličtinou jsem na vysoké škole zápasila, protože všechny zápočty i zkoušky byly formou testu. Po večerech jsem si začala přes ICQ psát s několika cizinci a počátky byly krušné. Pak jsem se naučila využívat své dosavadní znalosti (hlavně jsem byla líná pořád hledat něco ve slovníku) a podle toho formulovat myšlenky. Po krátké době jsem poměrně zběhle odpovídala a čekala jsem, jak se to projeví ve škole. V testech nijak, byly pořád tragické. Ale při jedné jediné ústní zkoušce jsem učitelce vyrazila dech. Absolutně nechápala, jak studentka s tak příšernými výsledky v testech dokáže tak slušně anglicky mluvit.
Mgr. Hana Dragounová
autorka ebooku 20 tipů
Učíte se cizí jazyk, ale pořád si nejste jisti, jestli ho opravdu umíte? Zvládáte sice cvičení a testy, ale nevíte, jestli byste se opravdu domluvili? Tak to vám chybí vaše cizojazyčné sebevědomí! Poradíme vám, jak si jednoduše prověřit vaši schopnost cizí jazyk používat, jak ji zlepšit a věřit si.
Komunikujte!
Rada je to velmi jednoduchá: povídejte si a dopisujte si! A samozřejmě ne v češtině, ale v jazyce, který se učíte. Dříve bylo v oblibě psaní dopisů kamarádům do zahraničí, dnes existují mnohem rychlejší způsoby. Můžete k tomu využít jakýkoliv komunikátor (např. Skype) nebo sociální sítě (Facebook apod.). Ve svém profilu přitom nezapomeňte uvést, jaké jazyky ovládáte. Podle toho vás buď osloví člověk, se kterým máte společnou řeč, nebo si můžete někoho najít sami.
K čemu je to dobré?
-
1. Otestujete se
Prověříte svoji schopnost komunikovat v cizím jazyce. Zjistíte, jak dobře cizinci rozumíte a jak jste schopni formulovat své myšlenky. Potřebujete neustále hledat slovíčka ve slovníku? To vše vám pomůže odhalit vaše slabé stránky a ukáže vám to, na co se máte více zaměřit ve vašem studiu.
-
2. Začnete v cizím jazyce myslet
Naučíte se v cizím jazyce formulovat vlastní myšlenky. To je velmi důležité, protože zpočátku chce každý přesně překládat to, co ho napadne v češtině. Brzy ale zjistíte, že to nejde. Navíc je to náročné a pomalé. Postupně začnete vyjadřovat své myšlenky podle toho, co umíte říct a krůček po krůčku se naučíte v tom jazyce přímo myslet.
-
3. Rozšíříte si slovní zásobu
Naučíte se nová slovíčka, fráze a obraty, které použije váš cizojazyčný známý. Navíc si zapamatujete i spoustu nových slovíček, která jste si našli a použili vy sami.
-
4. Procvičíte se
Procvičíte si to, co se teoreticky naučíte v kurzu. Jazykové kurzy jsou užitečné, ale většinou v nich není kladen dostatečný důraz na procvičování. Jednoduše na to není čas. Ale pokud to, co se naučíte, nepoužíváte, brzy to zapomenete. Proto využijte každé příležitosti, kdy můžete získané znalosti použít v praxi.
-
5. Začnete si věřit
Získáte sebedůvěru a nebudete se bát v cizím jazyce komunikovat.
Zpočátku je lepší, když si s vaším novým známým budete jen psát. Až si budete jisti, že psaný jazyk už zvládáte opravdu dobře, můžete zkusit i rozhovor naživo. Komunikátory dnes nabízejí možnost nejenom si psát, ale také zdarma telefonovat nebo si povídat přes video hovory.
Kam dál?
► Na tip č. 9: Využijte své smysly ◄
► Na přehled všech 20 tipů, jak se snadno a levně naučit jazyk ◄
Chcete všech 20 tipů jako ebook? Pošleme vám odkaz k jeho stažení na vaši e-mailovou adresu.