Tento svátek vznikl jako připomínka stávek žen z textilních továren. V roce 1857 v USA stávkovaly tyto ženy za zlepšení pracovních podmínek. Další stávka spojená s tímto svátkem byla již zmiňovaná stávka švadlen v New Yorku v roce 1908. Ženy požadovaly kratší pracovní dobu, lepší platy, volební práva a také ukončení zaměstnávání dětí. Téhož roku v květnu rozhodla Socialistická strana USA (Klikni pro výslovnostSocialist Party USA), že se Národní den žen (v té době se ještě nejednalo o mezinárodní svátek) bude slavit poslední únorovou neděli.
O dva roky později, na první mezinárodní ženské konferenci Druhé internacionály v Kodani navrhla Němka Klára Zetkinová zavedení Mezinárodního dne žen jako připomínky demonstrací švadlen v USA. Tehdy ještě pevné datum stanoveno nebylo.
V roce 1911 se poprvé slavil Mezinárodní den žen v Rakousku, Dánsku, Německu a Švýcarsku. Datum bylo stanoveno na 19. března. Konaly se rozsáhlé demonstrace, při kterých ženy požadovaly volební právo a konec diskriminace v zaměstnání. V Rusku si ženy tento svátek připomněly v roce 1913.