Mezinárodní den žen

Mezinárodní den žen

Mezinárodní den žen (Klikni pro výslovnostInternational Women's Day) se každoročně slaví 8. března (Klikni pro výslovnostMarch 8th). Je to mezinárodně uznávaný svátek, který stanovila Organizace spojených národů (OSN). Každý rok nám připomíná stávku newyorkských švadlen v roce 1908.

Historie

Tento svátek vznikl jako připomínka stávek žen z textilních továren. V roce 1857 v USA stávkovaly tyto ženy za zlepšení pracovních podmínek. Další stávka spojená s tímto svátkem byla již zmiňovaná stávka švadlen v New Yorku v roce 1908. Ženy požadovaly kratší pracovní dobu, lepší platy, volební práva a také ukončení zaměstnávání dětí. Téhož roku v květnu rozhodla Socialistická strana USA (Klikni pro výslovnostSocialist Party USA), že se Národní den žen (v té době se ještě nejednalo o mezinárodní svátek) bude slavit poslední únorovou neděli.

O dva roky později, na první mezinárodní ženské konferenci Druhé internacionály v Kodani navrhla Němka Klára Zetkinová zavedení Mezinárodního dne žen jako připomínky demonstrací švadlen v USA. Tehdy ještě pevné datum stanoveno nebylo.

V roce 1911 se poprvé slavil Mezinárodní den žen v Rakousku, Dánsku, Německu a Švýcarsku. Datum bylo stanoveno na 19. března. Konaly se rozsáhlé demonstrace, při kterých ženy požadovaly volební právo a konec diskriminace v zaměstnání. V Rusku si ženy tento svátek připomněly v roce 1913.

Švadlena
Chléb a mír

V následujícím roce se v období kolem 8. března konaly různé akce proti válce. Únor roku 1917 byl měsíc, kdy ženy v Petrohradě vyšly do ulic pod heslem „chléb a mír“. Týden poté ruský car abdikoval a dočasná vláda schválila volební právo žen. Demonstrace byla 23. února, tedy 8. března gregoriánského kalendáře. Tím se Mezinárodní den žen ustálil na 8. březnu.

OSN oficiálně uznala Mezinárodní den žen v roce 1975. Následně jej přijaly mnohé národní vlády. Dnes si tento den připomínají státy západní Evropy, USA, Austrálie a v Rusku je dnem volna.

Oslavy v USA

V USA se oslavují společenské (Klikni pro výslovnostsocial), ekonomické (Klikni pro výslovnosteconomical), kulturní (Klikni pro výslovnostcultural) a politické (Klikni pro výslovnostpolitical) úspěchy (Klikni pro výslovnostachievements) žen. Mnoho organizací deklaruje každoroční téma Mezinárodního dne žen, které podporuje jejich agendu. Některé z nich jsou více přijímány než jiné. Svátek je slaven pochody, festivaly a událostmi připomínajícími boje za práva žen po celém světě.

Témata z minulých let

  • Ženy v měnícím se světě práce: Planeta 50-50 do roku 2030
  • Planeta 50-50 do roku 2030: Krok za rovnost pohlaví
Radost květinou

Oslavy v Česku

Oslavy MDŽ se v česku za socialismu odehrávaly jako lidové slavnosti spojené s popíjením můžu a obdarováváním žen karafiáty a bonboniérami. Československá televize vysílala zábavní pořady, v podnicích se konaly velkolepé oslavy.

Po roce 1989 vymizel u nás tento svátek z kalendářů, aby se do něj v roce 2004 vrátil jako významný den. Žádného velkého boomu se ale nedočkal. Slaví se spíše v rodinných kruzích, muži ženám popřejí a předají květiny.

Květiny

Kam dál?

Můžete se vrátit zpět na praktický rozcestník Zajímavosti o angličtině.

Pokud vám zde nějaká důležitá informace schází, narazili jste na chybu nebo máte námět na vylepšení, tak nás neváhejte kontaktovat.

Líbí se vám to? Nenechávejte si to pro sebe a řekněte o tom i svým přátelům. Děkujeme!