Nový Zéland

Nový Zéland

Angličtina bez biflování / Anglicky mluvící země / Nový Zéland

Historie

Na území Nového Zélandu první obyvatelé poprvé připluli až koncem 1. tisíciletí n. l. z polynézských ostrovů a usadili se spíše na Severním ostrově, jelikož jsou zde vhodnější podmínky pro zemědělství. Těmto obyvatelům se říká Mauři. Jako první Evropan na ostrově byl roku 1642 holandský mořeplavec Abel Janszoon Tasman. První skutečný průzkum však uskutečnil na přelomu 60. a 70. let Klikni pro výslovnostJames Cook. Ten ho objevil roku 1769 a zmapoval téměř celé pobřeží.

Na ostrovy pak přijížděly Evropané a Američané za účelem obchodu a lovu velryb a tuleňů. Mauři byli ochotni obchodovat s Evropany, a tak se k nim dostaly některé potraviny (brambory) nebo zbraně (muškety). Maurští náčelníci pak výměnou za ochranu a práva na své pozemky uznali smlouvou z roku 1840 s názvem Klikni pro výslovnostTreaty of Waitangi svrchovanost Britů. Výměnou za to jim byla rasová rovnost. Ačkoliv smlouva byla podepsána oběma stranami, byla pochopena odlišně, což později vedlo ke sporům.

Od roku 1840 zde bylo značné evropské osídlení. Především šlo o Angličany, Skoty a Velšany, dále pak Chorvaty a Čechy. Roku 1852 vydal Britský parlament Klikni pro výslovnostNew Zealand Constitution Act 1852, což byla první plně zrealizovaná snaha o částečnou samosprávu. V 60. letech 19. století přilákal mnoho přistěhovalců objev zlata. Evropští osadníci se pak stále častěji dostávali do sporů s Maury o pozemky. Došlo k několika povstáním, která přerostla v otevřenou válku. Odpor Maurů byl však kolonizátory krvavě potlačen.

Vývoj na Jižním ostrově byl zcela odlišný. Zde totiž nebylo tolik Maurů a nedocházelo tedy ke sporům o území. Osadníci Nového Zélandu začali posupně požadovat právo na sebeurčení, a proto byl kolonii udělen v roce status dominia. Další vývoj je podobný jako u Austrálie.

Nový Zéland stál za 1. světové války na straně Británie. Ve 30. letech byl zasažen ekonomickou krizí a za 2. světové války bojoval opět na straně Británe a USA proti Japoncům. Nový Zéland se stal roku 1931 nezávislým státem na Commonwealthu.

Základní informace
Rozloha: 268,680 km2
Počet obyvatel: 4,115,771
Hlavní město: Wellington
Královna: Alžběta II. (Guvernér: Ananda Satyananda)
Měna: Novozélandský dolar (NZD)
Státní zřízení: Konstituční monarchie
Hustota zalidnění: 15 obyvatel/km2
Hlavní město: Klikni pro výslovnostWellington
Nejvyšší hora: Klikni pro výslovnostMount Cook (3754 m n. m.)
Nejnižší místo: Hladina oceánu (0 m n. m.)
Nejdelší řeka: Waikato (425 km)
Vlajka Nového Zélandu

Vlajka Nového Zélandu

Mapa Nového Zélandu

Nový Zéland tvoří dva větší (Severní a Jižní ostrov) a několik menších ostrovů. Můžete jej najít v jižním Pacifiku východně od Austrálie. Dva velké ostrovy od sebe odděluje Cookův průliv. Na Severním ostrově se nachází vysočina sopečného původu, která dodnes vykazuje vulkanickou činnost. Proto je severní ostrov také nazýván ostrovem ohně. Na jižním ostrově jsou hory pokryté ledovcem. Proto je nazýván ostrovem ledu.

Na Nový Zéland se jezdí turisté dívat především na překrásnou nedotčenou přírodu, ve které se natáčel například i Pán Prstenů. Většina obyvatel žije ve městech při pobřeží, a to až 88 %. Kromě krajiny tu můžete obdivovat i různé endemity, kterými je například pták Kiwi.

Významná města

  • Klikni pro výslovnostWellington
  • Klikni pro výslovnostHamilton
  • Klikni pro výslovnostAuckland
  • Klikni pro výslovnostChristchurch

Politika

Nový Zéland je členem Britského společenství národů. Oficiálním vládcem je Britský monarcha reprezentovaný generálním guvernérem na federální úrovni a na úrovni jednotlivých států a teritorií guvernéry. Ten je jmenován Britským monarchou na doporučení premiéra. Volební období je obvykle pět let. Parlament Nového Zélandu má dvě komory. První z nich je sněmovna reprezentantů, která má 120 poslanců, z nichž je 69 voleno v 69 volebních okrscích.

Můžeme si všimnout, že vlajka Nového Zélandu je velmi podobná vlajce Austrálie. V levém horním rohu je Klikni pro výslovnostUnion Jack, který má poloviční rozměry, v pravé části vlajky jsou další čtyři pěticípé hvězdy. Jejich barva je červená s bílým obrysem. Ty jsou sestaveny do souhvězdí jižního kříže.

Významné osobnosti

  • Klikni pro výslovnostEdmund Hillary
  • Klikni pro výslovnostRichard Pearse
  • Klikni pro výslovnostRussell Crowe


Wellington

Wellington

Kam dál?

Můžete se vrátit zpět na stránku s dalšími anglicky mluvícími zeměmi nebo se rovnou podívat na jinou anglicky mluvící zemi, kterou je Austrálie.

Pokud vám zde nějaká důležitá informace schází, narazili jste na chybu nebo máte námět na vylepšení, tak nás neváhejte kontaktovat.

Líbí se vám to? Nenechávejte si to pro sebe a řekněte o tom i svým přátelům. Děkujeme!