svátek svatého Ondřeje

Svátek svatého Ondřeje / Saint Andrew's Day

Angličtina bez biflování / Významné dny / Svátek sv. Ondřeje

Klikni pro výslovnostSaint Andrew's Day (Svátek svatého Ondřeje) se slaví každoročně 30. listopadu. Svatý Ondřej je uctíván jako patron Skotů (ve Skotsku je den svatého Ondřeje uznán za skotský svátek) a Rumunů. Od 15. století se ve Francii uděluje vysoce ceněný řád Zlatého rouna (vytvořený na počest sv. Ondřeje), který později převzal Řím, Anglie a Rusko.

Kdo byl svatý Ondřej

Svatý Ondřej byl apoštol a bratr svatého Petra. Narodil se v Betasaidě v Izraeli. Byl učedníkem Jana Křtitele. Když poznal Ježíše, přivedl k němu i svého bratra a stal se jedním z prvních jeho učedníků. Je uváděn jako první biskup Byzantie (Konstantinopole – Istanbul). Evangelia ho uvádějí jako jednoho z nejbližších Ježíšových učedníků.

Umělci je Ondřej zobrazován jako starý muž s dlouhými bílými vlasy a vousy, s knihou evangelií v pravici, který se opírá o kříž ve tvaru X, na němž byl podle legendy umučen. Podle legendy byl ukřižován ve městě Patras v Acháji na kříži ve tvaru písmene ☓.

Takový kříž je proto označován jako Klikni pro výslovnostsaltire nebo také Klikni pro výslovnostSaint Andrew's Cross (svatoondřejský kříž). Stal se národní vlajkou Skotska, která symbolizuje kříž proti modré obloze 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿.

Tři sta let po smrti Ondřeje se císař Konstantin rozhodl přesunout jeho ostatky do Konstantinopole. Mnich Regulus poté ostatky přenesl tam, kde dnes leží St. Andrew.

Svatý Ondřej

Jak probíhají oslavy sv. Ondřeje


Přání

Ve Skotsku a v mnoha dalších zemích se Skotskem svázaných je svátek sv. Ondřeje spojený s oslavami skotské kultury s tradičním skotským jídlem, hudbou a tancem a samozřejmě dobrou whisky.

Centrum oslav dne sv. Ondřeje je skotská metropole Klikni pro výslovnostEdinburgh. Skoti se oslav účastní v kiltu. Také jsou vybaveni skotskou vlajkou s Ondřejovým křížem, kterou si i často malují na tváře, čelo nebo dokonce na nehty. Dámy by měly mít alespoň kousek oblečení se vzorem tartanu.

Skotskou whisky a tradiční národní jídlo Klikni pro výslovnosthaggis doprovází také hra na skotské dudy, které jsou slyšet všude po městě. Servírování tradičního skotského jídla haggis (tlusté jelítko naplněné ovčími vnitřnostmi) je vrcholným číslem večera. Podává se s vařenými šťouchanými bramborami a tuřínem a dle dalšího zvyku se musí zapít sklenkou pravé skotské Klikni pro výslovnostwhisky.

Kam dál?

Můžete se vrátit zpět na praktický rozcestník Zajímavosti o angličtině nebo se stránku věnovanou významným dnům v anglicky mluvících zemích.

Pokud vám zde nějaká důležitá informace schází, narazili jste na chybu nebo máte námět na vylepšení, tak nás neváhejte kontaktovat.

Líbí se vám to? Nenechávejte si to pro sebe a řekněte o tom i svým přátelům. Děkujeme!