Anglické Velikonoce plné tradic a oslav
Palačinkový den
Anglické Velikonoce a jejich přichod ohlašuje masopustní úterý (Klikni pro výslovnostShrove Tuesday nebo Klikni pro výslovnostPancake Day). Proč je
tento název spojený s palačinkami? Historie napovídá, že se Palačinkový den slaví na počest
hospodyně, která v tento den smažila palačinky, když v tu chvílí zaslechla kostelní zvon,
který zval ke zpovědi. Ihned vyběhla rychle z domu, aniž by si všimla, že má na sobě ještě
zástěru a v ruce drží pánvičku s rozpáleným olejem a palačinkou.
Od té doby se na masopustní úterý pořádají ve městě Olney v hrabství Buckinghamshire i v celé Anglii
palačinkové závody, kterých se mohou zúčastnit pouze ženy, které na sobě mají sukni a zástěru, čepeček a v ruce pánvičku s palačinkou,
kterou musí v daných intervalech navíc obracet. Vybíhá se v 11.55 a běží se téměř 400 metrů ke kostelu.
V tento den anglické i americké rodiny nasmaží a spořádají mnoho palačinek,
které jedí s javorovým sirupem, cukrem, nutellou a citronem. Dávají si tak to, co jim chutná, jelikož se
toho budou muset po dalších 40 dní zřeknout v rámci půstu. Ten už ale na anglické Velikonoce dodržuje pouze málo rodin.
Pojídání Hot cross buns
Na Velký pátek (Klikni pro výslovnostGood Friday) anglických Velikonoc mají pracující volno a školáci prázdniny. Typickým pokrmem, který se v tento den jí, je Klikni pro výslovnosthot cross bun, tedy sladká bulka s rozinkami, která je zdobená křížem z cukrové polevy. Na Velký pátek také děti kupují a rozdávají svým přátelům velikonoční dárky, většinou jsou to čokoládová vajíčka (Klikni pro výslovnostchocolate Easter egg) a další sladkosti.
Čokoládová vejce místo kraslic
Sobotní večery jsou v anglických, ale spíše v amerických, rodinách věnované zdobení vajíček. Obecně se v Anglii a Americe zdobení vajec netěší velkému zájmu.
Velikonoční velká čokoládová vajíčka se především kupují v supermarketech a jsou zabalená v krabici
známých výrobců Mars, KitKat, Cadbury nebo jsou na vajíčkách obrázky superhrdinů a postav z pohádek.
Žádné kraslice ani kuřátka a zajíčky na vajíčkách nenajdete, stejně tak, jako se nesetkáte s pečením velikonočního beránka (Klikni pro výslovnostbutter lamb). V čase anglických Velikonoc nosí dětem vajíčka
Velikonoční zajíc (Klikni pro výslovnostEaster bunny, který čokoládová vajíčka v noci ze soboty na neděli rozmístí po celém domě, většinou na zahradě.
Egg hunt
Velký den oslav a veselí spadá na neděli. V neděli se pořádá hon na vajíčka, anglicky zvaný Klikni pro výslovnostEgg hunt, který je mezi dětmi velmi oblíbený. Hned ráno jak se vzbudí, utíkají na zahradu, kde v trávě a dalších skrýších hledají čokoládová vajíčka, která Velikonoční zajíc, symbol Velikonoc, v noci schoval. Své úlovky mohou hned mlsat. Při příležitosti Klikni pro výslovnostEaster egg hunt se pořádají velká společenská setkání a děti z mnoha rodin hledají vajíčka na zahradě společně.
Pak všichni odchází na nedělní bohoslužbu (Klikni pro výslovnostEaster church service). Oblíbeným velikonočním pokrmem je v rodinách, které nedrží půst, jehněčí se sladkými bramborami a mladá jarní zelenina nebo pečená šunka. Velikonoční nedělí tyto svátky končí.
Tradice, které se příliš nedodržují
Klasickou českou pomlázku (Klikni pro výslovnostEaster whip), kdy chlapci splétají kocary a šlehají s nimi dívky výměnou za vajíčka, pokládají američané a angličané za násilnou a jsou nad ní pohoršeni.
Tradici, která se jí však vyrovná, je přivazování mužů k židli a vymáhání výkupného.
Na tu následující den navazuje přivazování žen, avšak výkupným už nejsou peníze, ale polibek.
Hezkou tradici na anglické Velikonoce drží také některé školy a školky, kde děti vyrábí velikonoční klobouky, zvané
Klikni pro výslovnostEaster bonnet, které by se měly nosit na nedělní bohoslužbu. Děti mezi sebou soutěží o nejkrásnější klobouk, který vyrobí pro sebe nebo pro členy své rodiny. Klobouky se vyrábí z papíru nebo látky a zdobí se motivy květin, zajíčků, kuřátek nebo vajíček.
Klikni pro výslovnostEgg rolling, tak se jmenuje tradice, která již podle svého názvu napovídá o soutěži v kutálení vajíček. Na vyvýšeném místě nebo kopci se sejdou děti či rodiny a pouští svá vajíčka dolů. Čí vajíčko se dokutálelo nejdál, ten vyhrál.
Ve Spojených státech je Klikni pro výslovnostEaster Egg Roll tradiční událost,
která se pořádá i na jižním trávníku Bílého domu (Klikni pro výslovnostWhite House South Lawn)
každé Velikonoční pondělí pro děti ve věku do 13 let a jejich rodiče.