Státní svátky ve Spojeném království a Spojených státech amerických

Státní svátky ve Spojeném království a v USA

Angličtina bez biflování / Zajímavosti o angličtině / Významné dny / Státní svátky v UK a USA

Státní svátek je formální označení, které je přiřazeno některým dnům v kalendáři dle příslušného zákona dané země. Kromě státních svátků tento zákon vymezuje také ostatní svátky, dny pracovního klidu a významné dny. Státní svátky a ostatní svátky jsou tedy dny volna/pracovního klidu, kdy pracující nejdou do práce a studenti do školy.

Státní svátky ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska

Významné dny UK V Anglii a Walesu se slaví celkem 8 státních svátků, kterým se říká Klikni pro výslovnostpublic holidays nebo Klikni pro výslovnostbank holidays. Ve Skotsku je státem uznávaných svátků devět a v Severním Irsku dokonce deset. Svátky, které nesou název Klikni pro výslovnostbank holidays, znamenají, že v tyto dny jsou zavřené všechny banky a naprostá většina ostatních institucí. Velkou výhodou oproti ČR je skutečnost, že připadne-li svátek na víkend, je vyhlášen náhradní den volna (nejčastěji pátek nebo pondělí). Ve Velké Británii je možné vyhlásit také mimořádný den volna, například u příležitosti významné události. V roce 2012 bylo takovou významnou událostí "diamantové" výročí panování královny Alžběty II. Více informací o Spojeném království najde na stránce Spojené království Velké Británie a Severního Irska.

Pojďme se tedy podívat na nejdůležitější svátky Spojeného království v roce 2018.

Datum / DateSvátek / Holiday
1. leden (Klikni pro výslovnostJanuary 1st)Nový rok (Klikni pro výslovnostNew Year’s Day)
2. leden (Klikni pro výslovnostJanuary 2nd)2. leden - pouze Skotsko (Klikni pro výslovnost2nd January - Scotland)
17. březen (Klikni pro výslovnostMarch 17th)Den svatého Patrika - pouze Severní Irsko (Klikni pro výslovnostSt Patrick's Day, Paddy's Day - Northern Ireland)
30. březen (Klikni pro výslovnostMarch 30th)Velký pátek (Klikni pro výslovnostGood Friday)
2. duben (Klikni pro výslovnostApril 2nd)Velikonoční pondělí (Klikni pro výslovnostEaster Monday)
7. květen (Klikni pro výslovnostMay 7th)Jarní svátek - první pondělí v květnu (Klikni pro výslovnostEarly May Bank Holiday / May Day)
28. květen (Klikni pro výslovnostMay 28th)Jarní svátek - poslední pondělí v květnu (Klikni pro výslovnostSpring Bank Holiday)
12. červenec (Klikni pro výslovnostJuly 12th)Bitva o Boyne (1689), vítězství krále Viléma III. Oranžského nad Jakubem II. - pouze Severní Irsko
(Klikni pro výslovnostBattle of the Boyne - The Twelfth/Orangemen's Day - Northern Ireland)
6. srpen (Klikni pro výslovnostAugust 6th)První srpnové pondělí - pouze Skotsko (Klikni pro výslovnostAugust Bank Holiday - Scotland)
27. srpen (Klikni pro výslovnostAugust 27th)Poslední srpnové pondělí - všichni kromě Skotska (Klikni pro výslovnostAugust Bank Holiday - except Scotland)
30. listopad (Klikni pro výslovnostNovember 30th)Svatý Andrew - pouze Skotsko (Klikni pro výslovnostSt Andrew's Day - Scotland)
25. prosinec (Klikni pro výslovnostDecember 25th)Vánoce (Klikni pro výslovnostChristmas Day)
26. prosinec (Klikni pro výslovnostDecember 26th)Vánoce (Klikni pro výslovnostBoxing Day)

Státní svátky ve Spojených státech amerických

Významné dny USA Státní svátky v USA připomínají nejvýznamnější dny v historii země nebo její nejdůležitější osobnosti. Pro větší přehlednost jsou svátky seřazeny chronologicky tak, jak se v průběhu roku slaví. Provoz obchodů se během státem vyhlášeného volna neliší od toho v Česku – státní úřady mají zavřeno, ale velká část soukromníků funguje jen s malým omezením, nebo zcela normálně.

Pojďme se tedy podívat na nejdůležitější svátky USA v roce 2018.

Datum / DateSvátek / Holiday
1. leden (Klikni pro výslovnostJanuary 1st)Nový rok (Klikni pro výslovnostNew Year’s Day)
15. leden (Klikni pro výslovnostJanuary 15th)Den Martina Luthera Kinga (Klikni pro výslovnostBirthday of Martin Luther King, Jr.)
19. únor (Klikni pro výslovnostFebruary 19th)Den prezidentů - připomínka všech předešlých amerických prezidentů - den narození George Washingtona (Klikni pro výslovnostPresident’s Day)
28. květen (Klikni pro výslovnostMay 28th)Den obětí války - svátek na paměť Američanům padlým v zahraničních válkách (Klikni pro výslovnostMemorial Day)
4. červenec (Klikni pro výslovnostJuly 4th)Den nezávislosti - nejdůležitější americký svátek, ten den byla v roce 1776 podepsána Deklarace nezávislosti (Klikni pro výslovnostIndependence Day)
3. září (Klikni pro výslovnostSeptember 3rd)Svátek práce - znamená konec léta (Klikni pro výslovnostLabor Day)
8. říjen (Klikni pro výslovnostOctober 8th)Den Kryštofa Kolumba - oslava objevení Ameriky Kryštofem Columbem (Klikni pro výslovnostColumbus Day)
11. listopad (Klikni pro výslovnostNovember 11th)Den veteránů - pocta všem veteránům americké armády (Klikni pro výslovnostVeterans Day)
22. listopad (Klikni pro výslovnostNovember 22nd)Den díkůvzdání (Klikni pro výslovnostThanksgiving Day)
25. prosinec (Klikni pro výslovnostDecember 25th)Vánoce - dárky se rozdávají ráno po Štědrém dnu (Klikni pro výslovnostChristmas Day)

Kam dál?

Můžete se vrátit zpět na stránku s dalšími svátky a významnými dny nebo se podívat na ostatní anglo-americké svátky a významné dny.

Pokud vám zde nějaká důležitá informace schází, narazili jste na chybu nebo máte námět na vylepšení, tak nás neváhejte kontaktovat.

Líbí se vám to? Nenechávejte si to pro sebe a řekněte o tom i svým přátelům. Děkujeme!